Post Image
198

Zayıflamayla Alakalı İyi Yemekler

Kilo verme konusunda zorlandığımız gün sayısını hatırlamamız mümkün değildir herhalde. Bu konu her sene yaz mevsimi araya girmeden önce aldığımız ya da almaya çalıştığımız bir karar olsa gerek. Ne kadarını yapabiliyoruz, kendi nefsimize ne kadar hakim olabiliyoruz, belki tartışılır. Kilo vermenin kolay bir süreç olduğu hiçbir yerde görülmedi, fakat bu sürecin oldukça istikrar, sabır ve zaman gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Bu makalenin konusu ve içeriği de tamamen hangi besinleri tüketeceğimize yöneliktir. Gelin, kilo verirken tüketmemiz gereken besinlere birlikte göz atalım.

Zeytinyağlı Sebze

Tüketmemiz gereken ve öğün içerisinde oldukça büyük önem arz eden ve bizi saatlerce tok tutanlar arasında zeytin yağlı sebze bulunuyor. Dilediğiniz sebzeleri suda haşlayıp zeytinyağı ile yiyebilirsiniz. Baharat eklemekte de özgürsünüz, özellikle pul biber ve kekik çok yakışıyor. Suda haşlanan gıdaların kalori oranı çok düşük olduğu için, doyana kadar yiyebilirsiniz. İstek üzerine yanında bizi daima tok tutan ev yoğurdu da tüketebilmekte özgürüz.

Izgara Tavuk

Beyaz et olarak adlandırdığımız tavuk, yağsız bir şekilde ızgarada yapılıp servis ediliyorsa, özellikle akşam yemek olarak vazgeçemediklerimiz arasında yer alıyor. Burada da yine isteğimiz üzerine biraz baharat kullanarak tüketebiliriz. Yanında akşam öğünlerimizde eksik olmayan meşhur çoban salatamızın eşliğinde ızgara tavuğa hangi birimiz hayır diyebiliriz ki?

Izgara Köfte

Ana öğün olarak tavuğu tercih etmeyenler varsa aramızda, ızgara köfte tüketmeniz de mümkün. Köfte harcını kendimiz hazırlamamız, köftemizi de bildiğimiz kasaptan almamız yararımıza olacaktır. En azından köfte içerisindeki harcı kendi damak zevkimize göre ayarlama imkanımız oluyor. Yağ tercih etmeksizin, ızgarada yapılan köfte sağlığımız için daima daha iyidir. Köftedeki etin kendi yağı zaten mevcut olduğu için, fazladan ve gereksiz yağdan oluşan şeylere zayıflama evresinde ihtiyacımız yok.

Tam Tahıllı Ürünler

Kilo vermek için çabalıyoruz fakat sevdiğimiz her şeyden vazgeçmemiz gerekiyor mu? Cevabımız kısmen. Yağlı gıdalardan vazgeçersek, canımız poğaça çektiğinde tam tahıllı ürünler kullanıp poğaça sayısını abartmazsak, bunun zaman dilimini iyi ayarlarsak, her şeyden tamamen vazgeçmemize gerek kalmayacak.

Kilo vermek için fedakarlık yapmamız gerekir, bu doğru. Fakat hayatımızı zorlaştırmamıza gerek yok. Uzak durmamız gereken besinlerin olduğu gibi, sağlıklı bir şekilde beslenmemiz de güzel tarifleri gerektirir. Izgara tavuk ve köfte, zeytinyağlı yemekler ve tam tahıllı ürünler ile kilo verme aşamasında soframızı süsleyebiliriz.

Bir cevap yazın