Post Image
52

Zayıflamayı Başlatan Sporlar Nelerdir?

Kilo verme konusunda özellikle kadınlar olarak çok hassasız. Kısa bir sürede istediğimiz kiloya ulaşmayı arzuluyoruz, fakat herkesin bildiği üzere bunu çok sağlıklı ve doğru bir süreç olarak algılayamayız. Amacımız sadece kilo vermek değil, aynı zamanda da sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak olmalı. Bir yerlerden başlamamız gerektiğini de bildiğimiz için, sürekli önümüzdeki hafta pazartesi gününe ertelememiz de zaaflarımız arasında. Kendimize olan güvenimizi bir şeyleri başardığımızda tekrar elde ederiz.

Önümüzde her hangi bir engelin olmadığını düşünelim, peki bizi alı koyan şey ne? Hedefimize kolay bir şekilde ulaşmak istediğimiz için, kat etmemiz gereken yollar bize oldukça uzun ve hiç bitmeyecekmiş geliyor, fakat bunu önlemenin yolu kilo vermemizi hızlandıran ya da en azından başlatan egzersizler ile başlar. Sıkça bahsi geçen ve çoğu kadın tarafından tercih edilen türleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Yüzme

Yüzme oldukça eğlenceli ve vücudumuzun her yerini aynı anda çalıştıran ve sıkça tercih edilen bir egzersiz türüdür. İstersek yazın plajda, istersek de kışın kapalı yüzme havuzlarında severek yapılan bu türden vazgeçmemeliyiz. Kısa bir süre içerisinde, vücudumuzun her bir bölümünü ayrı çalıştırdığı ve kan dolaşımını hızlandırdığı için bize zayıflama konusunda da oldukça yardımcı olan bir egzersiz türüdür.

Tempolu Yürüyüş

Yapılabilen egzersizlerin bir diğer türü ise tempolu yürüyüştür. Tempolu yürüyüşü duyduğumuzda aklımıza yürüdüğümüz beş dakikalık mesafe gelmesin. Vücuttaki yağ yakımı yaklaşık 20 dakika sonrasında başladığı için, doğal olarak 20 dakikadan fazla yürümemiz gerekir. Kulaklıkları takıp, neşeli müzikler tercih ederek tempolu yürüyüşü daha keyifli bir hale getirmemiz mümkün. Yanı sıra, bize eşlik edebilecek bir arkadaşımızı da davet edebiliriz, böylelikle hem hedefimize yakın bir arkadaşımızla birlikte ulaşabiliriz, hem de tempolu yürüyüşü daha eğlenceli bir hale getiririz.

Koşu

Tempolu yürüyüşe benzeyen, fakat aynı tür egzersiz olmayan bir diğeri ise en çok tercih edilenler arasında olan koşudur. İstersek dışarıda temiz havada istersek spor salonunda gerçekleştirelim, hiç fark etmez, yeter ki koşalım. Tempolu yürüyüşte de olduğu gibi 20 dakikadan sonra başlayan yağ yakımını hızlandırmamız için, önemli olan en az 30 dakika koşmamız.

Kilo vermeyi başlatan birçok çeşit egzersiz bulunmaktadır, örneğin tempolu yürüyüş, koşu ya da yüzme. Bu türleri seçerek haftada en az 3 kez gerçekleştirmemiz hedeflerimiz arasında yer almalı, böylelikle kilo verme evresini hızlı bir şekilde tamamlamamız mümkün.

1 Yorum

    androidseruven

    zayıflamanın en güzel yöntemi koşmak koşarken terlemek ve düzenli diyet bazen spor yapanları görüyorum kısa giyinmişler bence çok yanlış eşofman giyilmesi gerek ki terleyip kilo versinler

    29 Haziran 2019 Cevapla

Bir cevap yazın