Post Image
74

Zayıflamanın Getirdiği Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti kurallı uygulanan bir diyet planı yerine yemek yiyerek gerçekleşen bir beslenme planıdır. Akdeniz’e komşu olan ülkelerin geleneksel pişirme tarzları ve yemek yeme bağımlılıklarına dayalı bir beslenme biçimidir ve ismi buradan gelmektedir.

Akdeniz Beslenmesi Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz tipi beslenme biçiminde taze meyvelerle ve sebzeler ile beslenme, zeytinyağlı sebzeler ve baklagil yemekleri öğünlere eklenmesi, tereyağı gibi yağ tiplerini çok tüketmeme; süt, peynir, yoğurt gibi gıdaların az yağlı olanlarını tercih etme, etleri ve tatlıları az ve seyrek tüketme gibi beslenme maddeleri bulunuyor. Bu beslenme biçiminde günlük olarak alınan kalorinin %25-30’u yağ kaynaklarından olan zeytinyağı, ceviz, fındık, fıstık, badem, avokado gibi gıdalardan gelmektedir. Akdeniz diyeti dünya çapında Med Diyeti adında da bilinmektedir.

Akdeniz Diyeti Faydaları Nelerdir?

Akdeniz’e kenar ülkelerde hayat sürdüren insanların hayat niteliklerinin daha yüksek bulunduğu görüldükten sonra bu beslenme biçimi incelenmeye başlanmıştır. Yapılan incelemelerde, bu şekilde ki beslenme biçiminin insan sağlığına birçok yararı bulunduğu neticesine varılmıştır. Bu beslenme biçiminin doymamış yağ asidinden çok varlıklı olması, antioksidan kaynaklarının çok tüketilmesi ve lif içeriğinin yüksek olması sebebi ile beyin sağlığından sindirim sistemi sağlığına kadar birçok açıdan sağlığı etkiler.

Alzheimer hastası olmaktan korur, depresyon ve Parkinson hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır. Kansere karşı olarak koruyucu bir etki gösterir ve bağışıklık düzenini güçlendirir. Kalp damar sağlığına çok iyi gelir. Yüksek olan tansiyonun ve kötü kolesterolün düşmesine yardım eder. Tip-2 diyabet rastlama tehlikesini azaltır. Kalp krizi tehlikesini azaltır.

Akdeniz Diyeti Yapanlar Ortalama Kaç Kilo Verir?

Akdeniz tipi beslenme planı başka karmaşık diyet türleri ile karşılaştırıldığında onlar gibi katı kuralları bulunmayan bir beslenme biçimi bulunduğu görülmektedir. Bu sebepten uygulaması ve devam ettirilmesi basit olan bir beslenme biçimidir. Akdeniz diyetinin başka sağlıklı zayıflama diyetlerinden çokça farkı bulunmamaktadır. Bu sebepten haftada 0,5 – 1 kg arasında bir kilo kaybı görülebilir.

Bununla beraber ayda ortalama 3 ya da 6 kg gibi bir kilo kaybının söz konusu olabileceği manasına gelir. Tereyağı ve margarin diyet programından çıkartılmalı, yerine zeytinyağı kullanımı eklenmelidir. Protein kaynağı olan gıdalar değiştirilmelidir. Bu program neticesinde zayıflama çok kolay bir hal alır.

Bir cevap yazın