Post Image
115

Zayıflamak İle Kilo Vermek Aynı Mıdır?

Günümüz insanlarında zayıflamanın kilo vermeye eşit olduğuna dair bir algı ortaya çıkmıştır. Zayıflamak ve kilo vermek arasında birçok fark vardır. Günümüzde insanlar tartıda kilolarını az gördüklerinde zayıfladıklarını zannederler. Bu tam olarak doğru değildir.

Kilo Vermek Nedir?

Kilo vermek tartıldığınızda gördüğünüz sayının azalmasıdır. Bu birçok yol ile gerçekleşebilir. Örneğin tuzlu şeyler yediğiniz zaman bu tuz vücudunuzda su tutar ve bu sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir. Veya uzun süre su içmediğiniz zaman vücutta su oranı azalacağından tartıda az kilolu görüneceksiniz. Tartı yanıltıcı olabilir çünkü o an midenizdeki yemek miktarı, su miktarı, o an tuvalete gidip gitmediğiniz veya üzerinizdeki kıyafetler değişiklik gösterebilir.

Bunlar geçici şeylerdir ve sadece o anki kilonuzu azaltır. Şok diyetler bu şekilde çalışır ve siz hızlı zayıfladığınızı zannedersiniz ama aslında sadece kilonuz azalmıştır. Ve muhtemelen kısa sürede verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Eğer amacınız anlık kilo vermekse örneğin bir yarışmaya çıkacaksınız ve kısa süre içinde kilo vermeniz gerekiyor ise bu yöntem sizin için idealdir. Tuzu, şekeri azaltarak bir haftada 7-8 kilo gibi ciddi ilerlemeler kat edebilirsiniz. Ama tabi ki bunlar kalıcı olmaz. Yani kalıcı olarak kilo vermek istiyorsanız size kilo vermeyi değil zayıflamayı öneriyorum.

Zayıflamak Nedir?

Zayıflamak vücutta yağ oranının azalması demektir. Bu yalnızca kalori açığı oluşturarak mümkündür. Yani yediğiniz yemekten fazlasını yakmanız gerekir. Kilo vermenin en kalıcı ve en sağlıklı yolu budur. Fakat bu yöntemle yukarıda bahsettiğim gibi haftada 7-8 kilo gibi çok fazla kilo vermezsiniz. Bu zayıflama yönteminde yapılan yanlışlardan biri çok fazla kalori açığı oluşturmaktır. Bir kilo ortalama 7200 kaloridir. Ortalama günlük yaktığınız kaloriden 1000 kalori az yerseniz haftada 1 kilo verirsiniz.

Fakat bazı insanlar daha çok kilo vermek adına çok fazla kalori azaltıyor. Bu da insanların metabolizmalarının yavaşlamasına ve vücut dengesinin bozulmasına neden oluyor. Doktorlar genelde 500 ile 1000 kalori arası açık oluşturmayı öneriyor. Yani bu metot ile vermeniz gereken ideal kilo haftada 0,5 ile 1 arasıdır. İlk yönteme göre daha zor ve da uzun olsa da daha sağlıklı olması bu yöntemi tercih etmek için yeterli.

1 Yorum

    Mehmet

    Harika bilgiler teşeklürler

    12 Haziran 2019 Cevapla

Bir cevap yazın