Post Image
150

Yeni başlayanlar için makyaj                    

Makyaj malzemesi seçimi

Makyaja yeni başlayanların her şeyden önce dikkat etmesi gereken nokta, makyaj malzemelerinin kalitesi. Markası belli olmayan veya kaliteli markaların taklidi olan kalitesiz ürünleri tercih etmek, istediğiniz sonuca ulaşamamanın yanı sıra yüzünüzde çeşitli alerjik reaksiyonlar oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden her şeyden önce kaliteli malzemeler seçmeye özen gösterin.

Mümkün oldukça doğal olun

Son zamanlarda çıkan tuhaf makyaj trendlerinden mümkün oldukça uzak durun. Ve sizi olduğunuzdan başka biri gibi gösteren makyajlar yerine yüzünüze canlılık katan, ufak kusurları kapattığınız ve sevdiğiniz bölgeleri vurgulayan hafif makyajları tercih edin.

Cilt temizleme

Makyaja başlamadan önce arındırıcı köpük ve tonik gibi malzemelerle cildinizi arındırın. Makyajı her zaman temiz cilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Nemlendirme

İkinci adımda cildinizi, size uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu sayede cildinize uygulayacağınız fondöten vb. malzemeleri uygulamak daha kolay olacak.

Makyaj Bazı

Makyaj bazıyla daha kalıcı bir fondöten ve daha pürüzsüz cilt makyajı elde edebilirsiniz.

Fondöten

Yüzünüzde kalıp gibi duran ağır fondötenler yerine daha hafif fondötenler tercih etmelisiniz. Burada önemli olan nokta, cilt tonunuzla aynı tonda bir fondöten seçmek. Fondöten alırken, elinizde denemek yerine boynunuzda denerseniz daha doğru bir sonuç elde edersiniz. Eğer fondöten kullanmak istemiyorsanız BB krem de tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha doğal bir görünüm elde edeceksiniz.

Kapatıcı

Öncelikle kapatıcıyı hangi amaçla kullanacağınıza karar verin. Sivilce lekeleri, gözaltı morlukları, renk eşitsizlikleri gibi farklı sorunlar için farklı kapatıcılar kullanılır. Kapatıcıyı dağıtmak için ve düzgün bir görünüm elde etmek için makyaj fırçalarından ve nemli makyaj süngerlerinden yardım alabilirsiniz.

Allık

Fazla abartılı olmayan, rengi diğer kullandığınız ürünlerle uyumlu ve yüz şeklinize uygun olarak, doğru noktalara uyguladığınız allık, yüzünüze canlılık katacaktır.

Aydınlatıcı

Son dönemde çok popüler olan aydınlatıcıların likit veya toz formunu tercih edebilirsiniz. Elmacık kemikleri, burun gibi noktalara uygulayarak makyajınızı daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

Far

Kendi makyaj zevkinize ve gündüz veya gece makyajına göre mat veya ışıltılı farları tercih edebilirsiniz. Göz şeklinize uygun şekilde uygulanan far, gözlerinizi ön plana çıkarmanıza yardımcı olur.  

Ruj

Rujdan önce dudaklarınızı dudak balmıyla nemlendirin. Göz makyajınız abartılıysa dudak makyajında sade olmak daha iyidir. Makyajınıza göre mat veya parlak rujları tercih edebilirsiniz. Dudak kalemi de kullanarak daha çarpıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Rimel

Kirpiklerinizin düz veya kıvrık olma durumuna göre kendinize uygun bir rimel seçin. Gözleri vurgulamada rimel en iyi yardımcınız. Uzun ve çarpıcı kirpiklerinizle etkileyici bakışlar elde edebilirsiniz. Daha marjinal bir görüntü için mavi, yeşil gibi farklı renklerde rimeller tercih edebilirsiniz.

Göz kalemi – eyeliner

Biliyoruz eyeliner çekmek zor bir iş. Ancak doğru yapıldığında makyajın vazgeçilmezi diyebiliriz. Ben uğraşamam diyorsanız göz kalemini bir kulak pamuğu yardımıyla dağıtarak da etkileyici bakışlar elde edebilirsiniz.

Makyaj sabitleyici

Düğün vb. yerlerde, uzun süre dayanmasını istediğiniz makyajınızı makyaj sabitleyici ürünlerle sabitleyebilirsiniz.

Temizleme

Günün sonunda makyajınızı makyaj temizleyici ürünlerle temizlemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın