Post Image
106

Yeni Annelerin Çocuklarıyla İletişimi Nasıl Olmalı?

Yeni anne olmak hele de ilk defa anne olmak anlatılması zor bir duygudur. Bütün yeni deneyimleri küçücük bir canla birlikte yaşamak ve her şeyi doğru yapma isteği anneyi bazen korkutmaktadır. Genelde anneler bu korkuyla ne yapacaklarını bilememektedir. Ancak asıl önemli olan annenin bebeğiyle olan iletişimidir.

İletişim anne ile bebek arasında anne karnında başlamaktadır. Bebek her söyleneni, yapılan kavgaları, dinlenen müzikleri duymaktadır ve ona göre tepki vermektedir. Bebek doğduktan sonra da durum aynıdır. Bebek nasıl bir ortamda büyürse ilerideki yaşamında da bu izleri taşımaktadır. Bu yüzden anne ile çocuğun iletişimi çok kuvvetli olmalıdır.

Yeni Anneler Çocuklarıyla Nasıl İletişim Kurmalıdır?

Doğru iletişimin ilk yolu çocuğu dinlemekten geçmektedir. Anne öncelikle çocuğunu dinlemeyi öğrenmelidir. Eğer anne o sırada bir işle meşgulse ya o işini bırakmalıdır ya da çocuğuna işi bittikten sonra onu dinleyeceğini söylemelidir. İletişimde önemli olan bir diğer unsur ise göz temasıdır. Çocukla konuşurken göz teması kurulmalıdır.

Bu durum da çocukkonunun ilgiyle dinlenildiğini düşünecektir. Çocuğun görüşlerine saygı gösterilmelidir. Konuda haksız bile olsa konuşmaya hakkı vardır. Tamamen dinlendikten sonra anne kendi fikrini söyleyerek doğru yolu göstermelidir. Yanlış davranışları söz konusuysa bağırıp çağırmadan önce düşünülmelidir. Daha sonra çocuğun olumlu yönleri vurgulanarak doğruya sevk edilmelidir. Yanlış da yapmış olsa sevildiğini her zaman hissetmelidir.

İletişimin hatasız olmasında verilen sözün tutulması çok önemlidir. Çocuğu baştan savmak için tutulamayacak sözler verilmemelidir. Bu durum anne ile çocuk arasında güvensizlik oluşturmaktadır.

Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmelidir. Mesela anne ile mutfağa girerek birlikte pasta yapılabilir. Bu durum hem çocuğun kendisine güveninin olmasını sağlamaktadır hem de iletişimi kuvvetlendirmektedir. Ne olursa olsun çocuk sevildiğini bilmelidir. Bu durum sürekli çocuğa hatırlatılmalıdır.

Doğru İletişim Sağlanan Çocuklar

Annesiyle arasında doğru iletişim sağlanmış olan çocuklar kendilerine güvenleri olan çocuklar olmaktadır. Yaşlarına uygun sorumlulukları alabileceğine inanmaktadır. Çevresindeki insanlarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmektedir. Girdikleri ortamlarda çekingenlik yaşamadan pozitifliğini yansıtmaktadır. Sevgiyle büyüyen çocuklar etraflarına da sevgi dağıtmaktadır. Mutlu annelerin aynı kendileri gibi mutlu çocukları olmaktadır.

Bir cevap yazın