Post Image
116

Uyku zorluğu çeken çiftler

Gece kafanızı yastığa koyduğunuz zaman bir sağa bir sola dönmekten uyuyamıyor musunuz? Bu makalemizi okuduktan sonra emin olun ki artık deliksiz bir uyku geçireceksiniz.

İyi uyumak, sağlık için temel bir dayanaktır. İyi bir dinlenmenin getirecek birçok faydası vardır. İyi bir uykunun sabahından kalkarsanız yaratıcılığınız artar, daha güzel bir görünüm elde edersiniz, ve yaşam çizgini korumanıza yardımcı olur. Uykuya ayırdığınız vakitte uyku kadar önemlidir.

8 saat uyumanın faydaları

“Yeterli beslenmeyi sürdürmek, iyi bir yaşam kalitesini elde etmenin anahtarlarından biri olmak kadar önemlidir.”8 saatlik uyku gücün yeniden kazanılması için gerekli olan zaman olmakla beraber, aynı anda hücrelerin içsel olarak çalışmasını, yenilenmesini ve hormonlarında çalışmasını doğrudan etkiler. 8 saatlik dinlendirici bir uyku, doğru vucüt ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Kötü ya da az uyku, vucüdu olumsuz yönde etkileyen yağların ortaya çıkmasına sebep olurken, daha fazla endişe ve açlık hissi getirir.

Uyuma ve uyanma gibi saatlerimizi rutin olarak ayarlamak dinlendirici bir uyku için önemlidir. Öte yandan uykuya dalmadan önce teknolojik cihazlardan mümkün oluğunca uzak durmamız gerekmektedir. Bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik ürünlerden yapay ışığa maruz kalmanın Melatonin (uykuyu teşvik eden hormon) salınımını önlediğini gösteren birçok çalışma mevcuttur. Yetersiz bir dinlenme, arteriyel tansiyonu artırabilir, hipertansiyon veya diyabet geçirme olasılığını artırabilir. Kalp, uyku eksikliğinden etkilenen bir başka hayati organımızdır. Geceleri kalp hızı azalır, böylece dokular onarılabilir hale gelir ve vücut bu görevi gerçekleştirmek için büyüme hormonunu serbest bırakır.

İyi uyumak için aşağıda yazılı olanları mutlaka uygulamalısınız.

İyi bir pozisyon seçmelisiniz: İyi bir rüya görmenin anahtarlarından biridir. Bunun için kendinizi olabildiğince rahat hissetmelisiniz, bu yüzden en iyi pozisyonlar yan tarafınıza doğru ya da yüz yukarı şekilde olmalıdır.  Her zaman kafanız gövde ile yatay olacak şekilde bir yastıkla uyumalısınız.

Uykuya ayırdığınız saat: Bu her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de, iyi bir gece uykusu almak için önerilen süre 7 veya 8 saattir.

Yumuşak bir yatak: Her 10 yılda bir yatağınızı veya döşeğiniz değiştirmelisiniz, çünkü aradan geçen  zamandan sonra hijyen ve konfor özelliklerinin birçoğunu yitirir.

Yatmadan önce bir şey yiyip içmeyin: Uykuya dalmadan önce besin değeri yüksek ürünlerden kaçınmalısınız ve yatmadan önce alkollü içecek, sigara içmeyin.

Odada iyi çevre koşullarını koruyun: 18 ° C civarında sıcaklık, karanlık bir ortam ve sessizliğe önem gösterin.

Uykudan önce düzenli alışkanlıklar kurun: duş, kitap okumak ve benzeri alışkanlıklar edinebilirsiniz.

Yatmadan en az 60 dakika önce televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik ekranlardan uzak durun.

Rahatlatıcı müzik dinleyip meditasyon yapabilirsiniz.

Uyumadan hemen önce spor yapmayın

Bunları yaptıktan sonra hala uyku problemleri çekiyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. İyi uykular.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın