Post Image
353

Sağlığımıza İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şifalı Nebatlar ve Özellikleri Şifalı nebatlar asırlardır muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Günümüzde seçenek tıbbın kimyevi ilaçlar karşısında daha da ehemmiyet kazanması ile yine daha önceki ehemmiyetine kavuşan şifalı nebatlar uygun dozlarda alınmasını önermekteyiz.

Şifalı nebatlar asırlardır muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Günümüzde seçenek tıbbın kimyevi ilaçlar karşısında daha da ehemmiyet kazanması ile yine daha önceki ehemmiyetine kavuşan şifalı nebatlar uygun dozlarda, miktarlı seviyelerde kullanıldığında pek çok hastalığa takat olmaktadır.

Adaçayı

Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için oldukça verimlidir. Boğaz sızısı, öksürük, mide ve bağırsak gazları, bulantı gibi hastalıklara iyi gelmekte.

Biberiye

Hazımsızlık, migren, astım, bronşit, anemi, çarpıntı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Adet ve idrar söktürücüdür.

Civanperçemi

Özellikle kadın hastalıklarında sıkça kullanılır. Adet söktürücüdür. PMS, adet azlığı veya çokluğu, rahim hastalıkları gibi durumlara oldukça etkilidir.

Defne

Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. Nevraljiye bağlı ağrıları dindirir. Adet ve idrar söktürücüdür.

Ebegümeci

Solum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kabızlık, mide bulantısı, yüksek ateş, bademcik iltihabı, bronşit, dişeti hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır.

Fesleğen

Baş dönmesini durdurmaya yardımcı olur. Öksürük, hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderir. Ağız yaralarına iyi gelir. Ayrıca sivrisinek, tahtakurusu gibi böcekleri uzaklaştırır.

Gelincik

Merhem hâlinde kullanıldığında yanıklara iyi gelir. Astım, bronşit, boğmaca, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Uykusuzluğu giderir.

Hindiba

İdrar ve balgam söktürücüdür. Egzama, güneş yanığı, böcek sokması gibi durumlarda kullanılır.

Ihlamur

Uykusuzluğu, kansızlığı, kabızlığı, bağırsak spazmlarını giderir. Mide ülseri, soğuk algınlığı, kansızlık, kalp yetmezliği, saç dökülmesi gibi sorunların tedavisinde kullanılır.

Kakule

İştah açıcıdır. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Lavanta

Ateş düşürücü özelliktedir. Karaciğer rahatsızlıklarına ve uykusuzluğa karşı etkilidir.

Melisa

Mide ve bağırsak spazmlarını giderir. Kalbi güçlendirmeye yardımcı olur. Baş dönmesi, kulak çınlaması, bayılma, psikolojik sıkıntılara bağlı şikâyetlerin giderilmesinde kullanır. Adet düzenleyici özelliktedir.

Nane

Hazmı kolaylaştırır. Mide bulantısı, karaciğer yetmezliği, mide spazmları, öksürük, grip, adet düzensizlikleri üzerinde etkilidir. Anne sütünü artırıcı özelliktedir.

Okaliptüs

Solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir. Nezle, bronşit, astım, verem ve yüksek ateş tedavisinde kullanılır.

Papatya

Spazm çözücüdür. Karın, bel ve baş ağrılarında etkilidir. Yatıştırıcı özelliği ile uykusuzluk çeken çocuklara iyi gelir.

Roka

İdrar ve ödem söktürücüdür. Dalak ve karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Tarçın

İştah açıcıdır, hazmı kolaylaştırır. Sürmenaj tedavisinde kullanılır. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur.

Yasemin

Romatizma ve mafsal ağrılarında, kabızlıkta etkilidir. Ateş düşürücü özelliktedir.

Zencefil

İştah açar. Mide bulantısı, ishal ve bağırsak bozukluklularını giderir. Soğuk algınlığına iyi gelir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın