Post Image
118

Para Psikolojisi

Beyninizi Tasarruf Aşımından Aşmaya Nasıl Getirirsiniz?

Harcama böceklerinden etkilendiğinde, işleri tersine çevirmek zor. Tek yapmak istediğin, kendine güzel bir şey almak değil mi? Alışveriş beyindeki zevk merkezlerini tetikleyebilir ve bu yüzden kırılması zor bir alışkanlıktır. İşte beyninize tasarruf etmeniz gerektiğini (harcamanızı değil) anlatmanız gereklidir.

Meşgul olmak, Gerçekleştirmeniz gereken ilk şey, fazla alışverişin genellikle sıkıldığınızda veya mutsuz olduğunuzda gerçekleşmesidir asıl sorun. Meşgul olmak, bu ikisinin de panzehiri olabilir. Vaktinizi doldurmanın en iyi yolu, ucuz ve yeni bir hobi edinmektir. Örneğin, iğne işi, resim, zanaatkarlık modelleri veya ellerinizi meşgul tutan başka bir görev üstlenebilirsiniz. Meşgulseniz, mutsuz olmanız ve sıkılmanız daha az olasıdır. Bu, zihninizi harcama ihtimalinden uzaklaştırır.

Eğlence fikrinizi yeniden düşünün.

Birçok insan için, geceyi geçirmek için arkadaşlarla şehir dışına çıkıp bir şeyler içmekten daha iyi bir yol olamaz. Bu çok eğlenceli, ama aynı zamanda çok pahalı – ve sağlığınıza bile zarar verebilir. Eğlence fikrinizi yeniden düşünmeye başlayın. İyi vakit geçirmek için para harcamanıza gerek yok. Arkadaşlarınızı evinizde bir şeyler içmek için davet edin – iyi vakit geçirebilir, içecekler ve giriş ücretlerinden tasarrufla cok para kazanabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın