Post Image
128

Mükemmel Mat Ruj Sürme Tüyoları

Merhaba, Ne zamandır makyaj konusunda konuşmuyoruz. Buna hemen bir yazı hazırlayarak son vermek istedim 🙂 Son günlerde benim en sık kullandığım makyaj malzemelerinden biri mat rujlar. Özellikle baharın gelmesiyle elim nude tonlardaki likit mat rujlara gidiyor. Daha aydınlık ve sade bir görünüm veriyor. Gün boyunca tazelemeye çok sık ihtiyacım olmaması da bir diğer artısı benim için. İşte bugün size biraz mat ruj sürme tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda oldukça modayken ve birçok marka mat ruj koleksiyonunu genişletirken, henüz mat ruj denemeye cesaret etmediyseniz yada aldığınız sonuçtan memnun olmuyorsanız kulak vermenizi tavsiye ederim 🙂 1. Dudaklarınızı Hazırlayın: Mat ruj sürmenin zorluklarından biri dudaklarınız kuruysa hemen ele veriyor olmasıdır. Dudak çizgilerinize dolarak kuru ve pul pul görünmesine neden olur. Bu yüzden mat ruj sürmeden önce dudaklarınızı hazırlamanız çok önemli. Aslına bakarsanız bu adım her zaman önemli ama söz konusu mat ruj olunca ekstra özen istiyor. Dudaklarınızdaki pul pul görünümden kurtulmanın ve yumuşatmanın yolu peeling yaparak ölü derilerden arındırmaktan geçiyor. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz peeling tarifleri var. Ya da benim yaptığım gibi her akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra dudaklarınızı da nazikçe fırçalayarak sürekli pürüzsüz tutabilirsiniz. 2. Dudaklarınızı Nemlendirin: Rujunuzu sürmeden önce dudağınıza nemlendirici, lip balm yada benim yaptığım gibi vazelin uygulayın. Böylece dudaklarınızdaki çizgileri doldurarak mat rujun daha kolay sürülmesini sağlayabilirsiniz. 3. Bekleyin: Dudaklarınıza nemlendirici uyguladıktan sonra bir süre emilmesini beklemelisiniz. Eğer nemlendirici uyguladıktan hemen sonra sürerseniz beklediğiniz mat duruşu elde edemezsiniz.

4. Dudak Kalemi Kullanın:
Mat ruj sürmenin bir başka zorluğu da pigmentasyonu yoğun olduğu için taşırdığınızda kolay silinmemesi ve bulaşmasıdır. Bu nedenle bir seferde ve taşırmadan sürmeniz daha yerinde olacaktır. Bunun için de dudağınızı önce dudak kalemi ile çerçevelemeniz işinize yarayacaktır. 5. Dudaklarınızı Bastırmayın: Mat rujlar klasik rujlardan farklıdır. Ruju dudağınıza yaymak için dudaklarınızı birbirine bastırmanız mat rujlarda riskli bir harekettir. Rujun dudağınızda pürüzlü görünmesine neden olabilir.

6. Bekletmeyin:
Özellikle hızlı kuruyan likit mat rujları olabildiğince hızlı sürmeye çalışın. Hızlı kurudukları için dudağınıza eşit dağılmayacak, parça parça görünüm verecektir. 7. Peçete Kullanın: Mat rujunuzu sürdükten sonra dudaklarınızın arasına koyacağınız peçete ile son dokunuşu yapabilirsiniz. Bu teknik dudaklarınızdaki fazlalığı ve parlaklığı alır. 8. Nemlendirici Krem ile Temizleyin: Mat rujları sürmek kadar temizlemesi de zahmetlidir. Yoğun pigmentasyonu ve çizgilere dolması nedeniyle zor temizlenir, bulaşır. Ama pahalı ve ağır makyaj temizleyicileri yerine nemlendirici bir krem ile dudağınızdan kolayca çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın