Post Image
435

Lens Kullanımında Altın Kurallar

Giderek artan çeşitlilik ve kullanımla birlikte lenslerin önemi günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Estetik ve sağlık odaklı olarak çeşitli kullanıma sahip olan lenslerin kullanımında hijyen kurallarına dikkat edilmediği durumlarda çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Öncelikle uzman bir göz doktoruna danışılmadan kontakt lens kullanımı sakıncalı olurken bu konuda da detaylı bir muayene gerektiği uzmanlarca belirtiliyor. Ayrıca en önemli noktalardan bir, olan hijyen kuralı için de çeşitli göz hastalıklarından korunmak gerekiyor. Ellerimizin çok iyi bir şekilde yıkanması, lens solüsyonlarının sürekli değiştirilmesi, başkasının lensini denememe gibi kurallar en önemli kuralları oluşturuyor.

Aynı lensi 30 günden fazla kullanmamak oldukça önemli olurken gözlerimizdeki lensi de 24 saatten fazla kullanmamalıyız. Gözümüzde lens varken ağlamamalı ve duşa ya da havuza girmemeliyiz. Ayrıca mangal veya sigara dumanı gibi dumanlı ve yanıcı etkenlerden mutlaka ama mutlaka uzak durmalıyız. Lenslerimizi uyurken mutlaka çıkarmalıyız. En önemlisi mutlaka doktor kontrolünde lens alımı ve kullanımını benimseyerek uygulamalıyız

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın