Post Image
676

Kadına şiddet’e HAYIR!

Hukuk, eğitim, ve her mevzunun üzerine insan problemi olan şiddet; bununla birlikte dünyanın en yaygın ama en az dile gelen, saklanan ve gözden uzak tutulan evrensel problemdir. Hanıma şiddet, kadının gücünü bitiren ve fiziksek sağlığını tehlikeye atan bir sağlık problemidir. Hanımı güçsüz gören erkekler hanıma şiddet uyguluyor, hanım ondan şikayetçi olduğunda şiddeti daha da arttırıyor.

Dünya genelinde artış gösteren bu benzer biçimde durumlar derhal her ülkede birbirine farklı oranlarda hanıma şiddet uygulamaktadır. 2014 de açıklanan verilere gore dünya çapında her üç hanımdan biri yaşadığı süre zarfında en az bir defa şiddete maruz kalmıştır veya ilişkiye girmeye zorlanmıştır. Taciz vakalarına hiç girmiyorum bile. Türkiye genelinde aile arasında yaşanmış olan sorunlar her ne kadar mahrem kabul edilse de bu gibi durumlar saklanmamalı, gün yüzüne çıkarılmalıdır.

Gün yüzüne çıktıktan sonrasında şiddete uğrayan hanıma yardım edip, şiddet tatbik eden kişiye dersini vermek yerine “kol kırılır, yen içinde kalır”, “sabret düzelir”, “kocan değil mi, döver de sever de”benzer biçimde laflar söylenerek yuvasının bozulmaması ismina sessiz kalması tavsiye edilir yahut kadın kabahatlanır. Sen bir şey yapmışsın ki eşin sinirlenmiş denir.

Kadına şiddet’in daha iyi anlaşılması için kamusal ve özel alanda cinsiyetler arası eşitsizliğin incelenmesi gerekir. Farklı sosyal yapılarda hanımın aile içerisindeki konumu pek değişmemektedir. “iyi bir eş”, “iyi bir anne”, “iyi bir ev hanımı” vb. şeklinde laflarla kimliklerini çocukluğundan beri yaşadığı toplumsal yaşfakat bakılırsa şekillendiren hanım, kimliğini mecburen kabullenmekte ve bağlarımsız, özgür bir kişi bulunduğunu reddetmektedir. Ekonomik, kültür ve toplumsal anlamda şiddete karşı donanımlı olmayan kadın, şiddete alışarak, kendini olgunlaştırarak aile yaşamını sürdürmektedir. Kadın çoğu zaman duygusal ve hassastır. Fert olarak kendini hissetmeyi bile bilmemektedir.

şiddet olgusu da son arkeolojik açıklamalara gore 3000 sene öncesine dayanmaktadır. Mumyalanan erkek cesetlerinin kemiklerinde %9-20 arası kırığa rastlanırken, mumyalanan kadın cesetlerinde bu nispet %30-50 lere çıkmıştır. Bu kırıklar savaştan çok bireysel şiddete bağlı olduğu düşünülen kafa kırıklarıdır. Hanıma yönelik şiddetin her dönemde ve her toplumda bildirilmesine karşı aile içi çözümler getirilmesi daha uygun olarak görülmüştür. Bu durumda kimsenin pek ilgisini çekmemiştir.

Amerika birleşik devletleri, 1884 yılına kadar, erkeğin eşini dövmesini yasak olarak kabul etmekteydi. 18. Yüzyıl sonlarında ingiltere’de erkek, ailesi üzerinde tüm haklara sahipti ve eşini kontrol edebilmesi için baskı ve şiddet dahil tüm yollara başvurabilirdi. Bu benzer biçimde çirkin durumlar 1920 lere gelindiğinde bütün eyaletlerde en azından yasalarda ceza kapsamına alınmıştır.

Ama kadına şiddet kavramı bilimsel olarak ancak 1970 lerde gündeme gelmiştir. Mevzunun bu zamana kadar gündeme gelmemesi, alaka çekmemesi, sorunun yaygınlığının ortaya koyulmaması, eşler arası şiddetin düzgüsel kabul edilmesine ve probleminin inkar edilmesine, bu zamanda gündeme gelmesinin sebebi de vietnam savaşı’na dayanmaktadır.

Dünya da 1970 lerden itibaren önem kazanan şiddet sorunu ülkemizde 1980 lerin ortalarından itibaren tartışılmaya başlanmıştır. 1987 de ise “dayağa hayır” yürüyüşü, bayanların şiddete karşı ilk toplu tepkileri olmuştur.

Hanıma şiddetin nedenleri araştırılmış olduğunda ise; kadınların yemeği yakması, kocasına mukabil vermesi, parayı lüzumsuz yere harcaması, çocukların bakımını ihmal etmesi, eşeysel ilişkiye girmeyi reddetmesi gibi durumlardan en az birinin veya bir kaçının gerçekleşmesi durumunda, kocanın karısını dövmesi için haklı bir gerekçe oluşmuştur. Doğu’da bu nispet %49 iken, güneydoğu’da %50 nin üzerinde olduğu ilmi verilere göre söylenmiştir. şiddete maruz kalan kadınların efsunk bir çoğunluğu da bu konum karşısında bir şey yapmayıp, ancak susup sabrettikleri belirlenmiştir.

3 Yorum

  Baran

  Herşeyden önce insana şiddete hayır demek lazım. Tabiki güç dengesizliği nedeniyle Kadın’a şiddet daha çok görülen ve insanlığa hiç yakışmayan bir olgu. Çok ağır cezalar ve yaptırımlar uygulanmalı.

  15 Haziran 2019 Cevapla
  cihan dogan

  kadına şiddet acizliktir kendi denginde gücünde birine el kaldırmaktan korkan insanlar kalkıp eşini kızını annesini dövüyor toplum bilinçlenmeli artık gerçekten şiddet eskilerde kaldı aydınlanalım artık

  15 Haziran 2019 Cevapla
  ali

  kadına şiddete hayır kadına el kalkmaz kaldıranlar en ağır ceza ile yargılanmalılar

  17 Haziran 2019 Cevapla

Bir cevap yazın