Post Image
392

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanıkları, açık tenli ve hassas ciltler için özelikle yaz aylarında çok ciddi bir tehlikedir. 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durulması gerekirken güneşe çıkmak zorunda kalındığı durumlar da vardır. Güneş korumalı kremler, şapka ve gözlük kullanımı ihmal edildiğinde ciddi yanık tablolarıyla karşılaşılabilir. Peki, güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş Yanıklarına Karşı Pratik Çözümler

Öncelikle cildinizin güneşten yanan yerlerine asla krem veya losyon sürmemelisiniz. Onun yerine vücudu soğuk suya batırılmış bir süngerle ıslatmanız gereklidir. Yanık deriyi ise sakın ovuşturmayın ve eğer cildiniz su toplamışsa patlatmamaya özen gösterin. Güneşlenirken ıslak elbiseyle güneşlenmeniz yanık ihtimalini azaltacak doğal bir önlemdir. Güneş yanığı oluştuğunda, su kaybı olduğu için mutlaka daha çok su tüketilmelidir. Güneş yanığının üzerine direkt olarak buz sürmeyin. Buz uygulamak güneş yanığından daha çok zarar veren buz yanığına dahi neden olabilir ve cildinize zarar verebilir.

Güneş yanıkları sonrası bayılacak gibi hissediyorsanız veya başınız dönüyorsa, baş ağrınız ve yanıklardaki ağrılarınız azalmıyorsa, nabzınız çok hızlıysa veya hızlı hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyuyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın