Post Image
207

Göz Sağlığına Zarar Veren Unsurlar

Vücudumuzun en önemli organlarından biri gözdür. Alışkanlık haline getirdiğimiz bazı unsurlar gözlere zarar veriyor. Göz yaşlanarak işlevini kaybedebilir. Hipermetrop, miyop ve katarak gibi sağlık sorunları görülür. Göz sağlığına zarar veren unsurlar için önlem almamız gerekiyor.

Sigara

Sigara dumanı göz çevresine ve retinada bulunan damarlara zarar verir. Damarlara gelen zararla birlikte gözde görme bozukluğu oluşur. Sigara içmeye devam ederseniz gözünüzü kaybedebilirsiniz.

Elektronik Cihazlar

Teknoloji gelişti. Telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazların bağımlısı olduk. Ekrana yoğun odaklanma sonucu gözler yaşarır. Göz yaşarmasına rağmen ekrana bakmaya devam ederseniz baş ağrısı, baş dönmesi, çift görme gibi sağlık sorunları meydana gelir. İş veya oyun nedeniyle yoğun olarak ekrana bakıyorsanız, gözlerinizi dinlendirmeyi unutmayın.

Gözlük Kullanımı

İnsanlar aksesuar olsun diye numaralı veya numarasız gözlük kullanıyor. Güneş gözlüğü ve numaralı gözlükler doktor tavsiye etmeden kullanmayın. Kontrolsüz gözlük kullanımı göz sağlığını olumsuz etkiliyor.

Uykusuzluk

Oyun, müzik, gezmek, iş, eğlenmek gibi çeşitli sebeplerle uykusuz kalabilirsiniz. Uzun süre uykusuz kalmak, kılcal damarlara zarar verir. Uykusuzluk sonucu gözlerde kanlama ve dikenleşme görülür. Vücudunuzu ve gözlerinizi dinlendirmek için düzenli bir şekildi uyumanız gerekiyor.

Beslenme Düzeni

Doğru ve düzenli beslenme göz sağlığının önemli unsurlardan biridir. A, E, C, B2 vitaminleri göz sağlığına iyi gelir. Bu vitaminlere ait yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Temizlik

Temizlik göz sağlığını yakından etkiler. Makyaj malzemesi, lens, gözlük gibi başkasına ait eşyaları kullanmayın. Lens kullanıyorsanız kutularını temizleyerek dezenfekte edin. Lensi takmadan önce ellerinizi güzelce yıkayın. Lensleri en fazla 8 saat kullanın.

Sağlık Kontrolü

Daha önce katarakt veya şaşılık gibi sağlık sorunları yaşamış olabilirsiniz. Göz için ilaç kullanabilirsiniz. Gerekli sağlık kontrollerini yaptırmadığınız takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Estetik Operasyonlar

Göz kapağı düşük olan erkekler ve kadınlar estetik operasyonu olur. Göz muayenesi olmadan, risk olup olmadığını bilmeden bilinçsiz şekilde yapılan estetik operasyonlar göz sağlığına zarar veriyor.

Operasyon Sonucu İlaçları Bırakmak

Lazer ile yapılan göz operasyonları sonrasında bir yıl düzenli şekilde kullanılması gereken ilaçlar bulunuyor. Operasyon sonucu göz sağlığına kavuşan kişiler, ilaç kullanımını bırakır. Gözün hassasiyeti artar ve çeşitli göz sorunları meydana gelir.

Düzensiz İlaç Kullanımı

Göz kuruluğu, çapaklanma gibi sağlık sorunu yaşayan kişiler reçetesiz ilaç kullanmayı tercih ediyor. Bir göz doktoruna giderek bu sağlık sorununun araştırılması gerekiyor. Kullanılacak ilaç doktor kontrolünde kullanılmalı.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın