Post Image
181

Diyetin Başlangıcı Ve Sonu

Sosyal medyada yayılan ‘üç günde beş kilo verin’ gibi mucizevi ve hızlı şekilde kilo kaybına sebep olan diyetlerin artması, yine sosyal medyada görülen nasıl zayıfladım tarzı postlardaki insanlara özenen insan sayısının artmasıyla birlikte diyet yapan ya da yapmaya çalışan insan sayısı sürekli artmakta. Ancak diyet yaparak hedeflediği kiloya ya da istediği vücut yapısına sahip olan insan sayısı pek fazla değil.

Motivasyon

Diyete başlangıç aşamasında internet üzerinden izlenen videolar, okunan yazılar ya da çevredeki insanlardan duyulan sözlerle motive olmak oldukça kolay. İşin zor kısmı ise hedefe ulaşana kadar bu motivasyonu asla kaybetmemek çünkü bir miktar kilo verilip daha sonra bir süreliğine durgun kiloya geçen insanlar ya da kilo vermesi yavaşlayan insanlar bir anda motivasyonlarını kaybedip diyet yapmayı bırakabiliyorlar. Bu da hedeflenen amaca ulaşılmasını engelliyor.

Bunu yapan insanlar tekrar diyete başlamak istediklerinde dahi geçen sefer diyet başındaki motivasyonlarına ulaşamıyorlar. Bu da çıkması çok zor olan bir kısır döngüye itiyor insanları. Yapılması gereken şey ise ne olursa olsun diyete devam etmek. Bunu yapabilmek için baştaki motivasyon asla kaybedilmemeli, kaybedildiği an tekrar kazanılmalıdır.

En önemli şey burada sürekli başarabileceğinizi hatırlatmak, kendinize hedefinizi hatırlatmak ve o hedefe ulaştığınızda nasıl bir hayata sahip olacağınızı mesela nasıl kıyafetler giyineceğinizi düşünerek kendinizi tekrar tekrar motive etmektir. Benzer şekilde istenilen vücut yapısına sahip insanların fotoğraflarına bakılarak ve ben neden böyle olmayım ki şeklinde düşünülerek çok kolay motivasyon sağlanabilir.

Bitiş

Yapılan diyetlerin son bulmasının sebebi ya hedefe ulaşılması ya da pes edilmesi oluyor. Hedefe ulaşan insanlar genellikle eski beslenme düzenlerine dönmüyorlar, dönseler bile eskisinden daha sağlıklı besleniyorlar çünkü sağlıklı yapılan diyet sadece kilo vermeyi değil, cildin güzelleşmesini, uyku kalitesinin artmasını, uyanmanın ve uyumanın kolaylaşmasını, daha dinç hissedilmesini kısacası yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor ve bunu bir süre düzenli olarak hayatına uygulayıp alışkanlık haline getiren insanlar bu olumlu yönlerden vazgeçmek istemiyor, sağlıklı beslenmeye hayatlarına yerleştiriyorlar. Motivasyonun kaybedilmeden, korunarak devam ettirilen diyetler insan hayatına olumlu pek çok olumlu şey katıyor.

Bir cevap yazın