Post Image
181

Çocuk odası için dekorasyon yaparken nelere dikkat edilmeli 5 yaşından sonra…

Çocuğunuzun odasını dekore ederken dikkat edilmesi gerekenler neler? 5 yaşından sonra kendi dekorasyonda kendi kararlarını almasına izin verin!

RENKLER VE DESENLER ÇOCUKLARI DAHA DA ŞENLENDİRİYOR

Çocuk odalarında aydınlatma, perde, halı ve tekstil ürünleri gibi alanlarda dinamik ve hareketli desenlerin kullanılması çocukların daha enerjik ve canlı olmasını sağlıyor. Sık kullanılan çizgi film karakterlerinin dışında hayvanlar, bitkiler, harfler ve sayılar gibi eğitici desenlerde çocukların algılama ve öğrenme gelişimini destekliyor.

cocuk-odasi-dekore-ederken-goz-o-dw56.jp

Çocuklarımız için bir çok şeyin en iyisi olmasını istiyoruz ve çoğu zaman karar verme aşamasında onların yerine neyin nasıl olması gerektiğini biz karar veriyoruz. Ancak bir çocuk odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Renk seçimleri yaparken cinsiyete göre değil çocuğun uyumasına ve rahat uyku çekmesine teşvik edecek şekilde seçilmelidir. Çocuğun 5 yaşından sonra kendi odasında dair kararlar vermesine izin verin. Cotton Box tasarım ekibi, çocuk odası hazırlarken ilk adımın ‘sağlıklı uyku atmosferi oluşturmak’ olduğuna vurgu yapıyor.

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-d-plWn.

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI UYKU İÇİM DOĞRU ATMOSFER YARATIN!

Çocuk odalarının sıcaklığı, odanın nem oranını ve çocukların solunumunu etkiliyor. Odanın çok sıcak olması nem oranının azalmasına ve solunan havanın kuru olmasına neden oluyor. Bu durum çocuklarda burun tıkanıklığı, buna bağlı huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunların yaşanmasına zemin hazırlıyor.

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-d-j7aU.

BIRAKIN ÇOCUKLAR KENDİ ODALARININ MİMARI OLSUNLAR!

Uzmanlar 5 yaşından itibaren çocukların kendi odalarının dekorasyonunda söz sahibi olmaları gerektiğini belirtiyor. Çocukların kişiliklerinin ve kendi beğenilerinin oluşmaya başladığı yaşlarda, fikirlerinin alınması ve isteklerinin sorulması kendilerine olan güveninin artmasını sağlıyor. Çocuklar, kendi zevklerine göre

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-d-tCKE.

dekore edilen odalarda daha keyifli zaman geçiriyor. Cotton Box tasarım ekibi, desen seçimi sırasında kendi odalarının mimarı olan çocukların beğenilerini göz önünde bulundurduklarının altını çiziyor.

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-d-JrsW.

Çocuk odalarının ideal sıcaklığının gündüzleri 20-24 derece, gece ise 20-22 derece arasında olması gerekiyor. Nem oranın ise %50 civarında olması ve bu oranın %35’in altına düşmemesi, çocukların sağlıklı uyku uyuması açısından büyük önem arz ediyor.

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-d-sOcp.

UYKUYA DAHA KOLAY ADAPTE OLMALARI İÇİN SAKİNLEŞTİRİCİ RENKLER SEÇİN!

Yaşam alanlarında kullanılan renklerin, insan psikolojisine etki ettiği biliniyor. Mavi gibi uykuya kolay dalmayı sağlayan renklerin çocuk odası dekorasyonunda kullanılması, çocukların kaliteli bir uyku uyumalarına yardımcı oluyor. 

cocuk-odasi-dekorasyonu-yaparken-g-34Gi.

Mavinin sakinleştirici özelliği uykuya dalış süresini kısaltırken, kalp ritmi ve solunumu yavaşlatarak, çocukların vücut ısısını gece boyu sabit tutmaya yardımcı oluyor. Bulunduğu ortama pozitif bir hava katan ve psikoloji üzerine olumlu etki yaratan mavi, çocukların enerjisini yükselterek yeni güne zinde uyanmasını sağlıyor.

cocuk-odasi-dekorasyonunda-goz-o-a9rO.jp

PAMUKLU VE DOĞAL ÜRÜNLERE YÖNELİN!

Çocuk odalarında tercih edilen tekstil ürünleri sağlık açısından büyük önem taşıyor. Doğal ve pamuklu ürünlerin seçilmesi, çocukların daha konforlu ve rahat bir uyku uyumasına yardımcı oluyor. Nevresim takımları, yüzde yüz pamuk dokusuyla çocukların sağlıklarını koruma altına alıyor. Üretimde kimyasal hiçbir maddeye yer vermeyen marka, çocukların hassas cildinde alerji oluşumuna engel oluyor. Nefes alıp veren kumaş yapısı sayesinde terlemenin önüne geçerek, her mevsim çocukların vücut ısısını dengede tutuyor. Farklı yaş grubuna uygun ürünler tasarlayan marka, birbirinden eğlenceli ve sevimli desenleriyle çocuk odalarına renk katıyor.

cocuk-odasi-dekore-ederken-dikkat-XLz6.j

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın