Post Image
133

Çamaşır suyu nasıl beyazlatıyor?

Beyaz çamaşırları ve yüzeyleri nasıl oluyor da anında tüm lekeleri yok edip beyazlatıyor. Bunu herkes merak eder, merak edilmeyecek bir konuda değil gerçekten. Çamaşır suyu adı altında kullanılan madde aslında ağartıcıdır, sıvı ve katı birçok türü mevcuttur. En çok kullanılan ve çamaşır suyu olarak kullanılan sodyum hipoklorittir. Bir başka ağartıcı da hidrojen peroksittir, evde saç boyayan bayanlara tanıdık gelecektir bu ağartıcı, saç boyasına karıştırılan oksidan suyun içinde hidrojen peroksit vardır. Ayrıca kullandığımız oksijenli suyun içinde de hidrojen peroksit vardır. Bu ağartıcıların hepsi aynı zamanda bakterileri ve mikropları öldürdüğü için hijyen sağlamak için banyo, mutfak ve sert zeminleri dezenfekte amaçlı kullanılmaktadır.

Çamaşır Suyu Ve Ağartıcılar Nasıl Beyazlatır?

Ağartıcılar renk moleküllerinin kimyasal yapısını bozar. Renk molekülleri kromofor olarak adlandırılır, kromofor molekülleri ağartıcı kullanılan yerde değişime uğrattığı için renk dokusunu tamamen yok eder. Bu rengin yok olması gözümüze beyaz olarak görünür. Güneş ışığı da bir beyazlatıcı olarak çalışabilir, ultraviyole ışıklar da moleküllerin kimyasal yapısını bozmaktadır. Bozulma sonucunda renklerde solma meydana gelir. Çamaşır suyu uygun koşullarda saklanmadığı takdirde bozulabilir, bu yüzden satın alırken mutlaka son kullanım tarihi kontrol edilmelidir.

Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Çamaşır suyu amonyak içeren temizleyiciler ile karıştığında insan sağlığını tehdit edici klor gazının çıkmasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle çamaşır suyu ve amonyak içeren temizleyiciler ile karıştırılmamalıdır. Kapalı alanda çamaşır suyu kullanılacaksa çok fazla bekletilmemelidir, zira uzun süre solunması solunum yollarında hasar meydana getirebilir.

Bir cevap yazın