Post Image
477

Başarılı Olmanın 6 Temel Adımı

Günümüzde insanlar birbirleriyle kıyasıya bir mücadele içerisindedirler. Herkes farklı bir konuda başarıya ulaşmayı hedeflemek de ve bu uğurda yıllarını vermektedir. Her ne kadar insanlar ve konular değişse de, başarılı olmanın altı temel unsuru bulunmaktadır.

  • Aktif Olmak

Kıyıda bekleyerek büyük gemileri dalgalarla boğuşturmak her ne kadar imkansız ise harekete geçmeksizin başarıya ulaşmak da o kadar imkansızdır. Niteliği ve niceliği ne olursa olsun, insan belli bir şekilde aktif harekette bulunmak zorundadır. Aksi takdirde başkasına muhtaç hale gelir ve o olmaksızın yaşamının idame ettiremez.

  • Planlı Çalışmak

Sonunu bilmediğimiz bir yolda kaybolmamız içten bile değildir. Eğer temel adımları planlayarak işe başlarsak, hedefimizden şaşmaz ve vakit kayıplarından kurtulabiliriz. Taslak halinde de olsa bir plan mutlaka var olmalıdır.

  • İşler Arasında Sıralama Yapmak

Bir insan olarak gün, hafta ve ay içerisinde yapmamız gereken birçok iş bulunmaktadır. Hatta bunların hiçbiri gereksiz bile olmayabilir. Ama buna rağmen kendi aralarında bir önem derecesine sahip oldukları da göz ardı edilemez. Örneğin bir işi Pazar günü bir diğerini Salı günü teslim edecekseniz ve bugün pazartesi ise, doğal olarak ilkin Salı günü teslim edilecek olanı öne çekmek mantıklı olacaktır. Aynı mantığı aylık, mevsimlik ve yıllık işlere de uygulayabilmemiz gerekmektedir.

  • :Kazan/Kazan

Başarıya ulaşmaya çalışırken rekabet içerisinde bulanacağımız ya da bizlere sorun çıkaracak hususlar ve insanlar var olacaktır. Sadece başarıya odaklanarak onları ezip geçmenin ne uzun vadede ne de kısa vadede bize yararı olacaktır. Bunun yerine hem sizin hem de karşı tarafın da kazanabileceği bir yol izleyerek verimi artırabilirsiniz. Bu size hem şu an ki durumunuzda prestij kazandıracak hem de sonraki işlerinizde gerekli materyaller için kolaylığın kapısını aralayacaktır.

  • Empati Kur

İnsan etkileşime muhtaç olan bir varlıktır. Başarılı olma yolunda da farklı kültür ve yapıdaki insanlarla iletişime geçmemiz çok olasıdır. Başarıya odaklanırken bir şeyleri aktarmayı amaçlıyor olsak da bu noktaya gelmeden önce karşımızdakilerini anlamalı, onları çözmeli ardından ortaya koyacağımız başarı unsuru ile anlaşılmayı beklemeliyiz. Böylece olumlu bi havayı yakalayarak başarıya yelkenini güçlendirebiliriz.

  • Kendini yenilemek

İnsan bu yolda uğraş verirken yıpranır ve yorulur. Böyle zamanlarda geri çekilmeyi bilmek ve kendimizi dinlendirmeliyiz. Bu dinlenme evresinde de zihnimizi berraklaştırmalı ve o ana kadar yaptıklarımızı gözden geçirerek, yeniden işe koyulduğumuzda daha dinç ve dinamik yapıyı oluşturabilmeliyiz. Aksi takdirde durmadan uğraşmanın sonucunda tükenir. Başarının gölgesini dahi göremeden umutsuzluğa ev sahipliği yaparız.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın