Post Image
148

Aşk insan sağlığında mucize etkiler yaratıyor kalbin ömrünü uzatıyor!

İki kişinin yaşayabileceği ve tarifinin neredeyse imkansız olduğu duygulardan biri olan aşk sadece 32 diş sırıtmaya değil aynı zamanda hayat da kurtarıyor! Tarifsiz duygular olarak nitelendirdiğimiz aşk beyinden salgılanan en büyük etkisi de kalp üzerinde oluyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, ”Kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır” diyerek aşkın sağlığa sağladığı en önemli faydalarını sıraladı.

DAHA UZUN BİR HAYAT SİZİ BEKLİYOR!

Mutlu birliktelik yaşayan kişilerin, yalnız yaşayan kişilere oranla daha uzun yaşadıklarını biliyor muydunuz? Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin fazla olduğu görülüyor. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını gösteriyor.

SEVGİ TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR!

Yanlış duymadınız! Aşk ve sevgi tansiyonu düşürüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakikalık sevgi dilli konuşmanın, tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin bulunuyor. Tansiyonu düzenleyen diğer etkenleri ise vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin daha kaliteli olması oluşturuyor.

KAN BASINCINI DÜZENLİYOR!

Aşk iksirinin en önemli öğesi olan oksitosin ile kan basıncında düzelme izlenirken, vücudun bağışıklık sistemi daha da güçleniyor ve damarlardaki iltihabi durum azalıyor.

 KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR!

Aşk uzun vadede kalp krizi riskini azaltıyor. Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi artarken, kalp krizi riskinin azaldığı görülüyor. Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme izleniyor ve damarlar korunuyor.

ANTİDEPRESAN ETKİLİ!

Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor. Aşk derken sadece iki karşı cins arasında süregelen duygusal yakınlaşma düşünülmemeli. Kişiye huzur verecek aile sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, tasavvufi aşk da kalp sağlığına olumlu etki yapıyor. Yani aşk kişiye külfet olmamalı, tam tersine kişinin hayatına olumlu katkı yapmalı. Bu nedenle aşkta kalp/beyin dengesini iyi ayarlamak gerekiyor.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın