Post Image
138

Akdeniz ikliminin sade duru güzelliği yaseminler

Büyüleyici eşsiz kokusu ile sizi siz olmaktan alacak;saf,duru ve masumane  duyguların temsilcisi, mis kokulu çiçeklerin marifetli kraliçesidir Yaseminler.  Yanından geçip de farkına varamadığım bir kokuydu demenize imkân yoktur. Asıl adı  Jasminum Nudiflorum olan çiçeğin; mavi, mor,beyaz ve sarı renklerde çeşitleri vardır. Asya, Afrika ve Avrupa’ da bilinen 200 kadar çeşidi vardır.

Nerede Nasıl Yetiştirilir

Beyaz çiçekleri ile sakinlik nakşeden çiçeğimiz Akdeniz İklimi’nde yetişmektedir. Anavatanı Himalayalar’ dır. Suyu çok seven bir çiçek olması sebebiyle devamlı sulanması gereklidir. Kışın 15 günde bir sulanması yeterlidir. Balkonda bakılırsa daha güzel gelişim sağlar.

Haziran-Eylül aylarında tomurcuklanan Yaseminler; Yüksek havadar, aydınlık ortamlarda yetişmeyi severler. Toprak seçmeyen bir bitki olduğu için bulunduğu ortamlara uyum sağlarlar.

Yaseminler Neyi Simgeler

Yaseminler; sade, duru ve masum duyguları sembolize ederler. Zerafet, mütevazılık, narinlik gibi en özel ve güzel duruşların çiçeği olan Akdeniz’ in kraliçesi çiçeğimiz aynı zamanda çekiciliğin de sembolüdür.

Faydalı  Yönleri

Yasemin çiçekleri sakinleştirici etkisi yapmaktadır. Romatizmal hastalıklar ve ağrı kesici  gerektiren durumlarda tedavi amaçlı kullanılır. Kabızlık giderici ve iyi bir idrar- balgam söktürücüdür.

Cilt bakımı için kullanılan yasemin yağı sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Sakinleştirici etkisiyle stresli dönemlerde bedeni gevşetir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Dinlendirici etkisi sebebi ile aroma terapilerde de kullanılır. Yasemin yağı gözaltı morluklarına karşı da kullanılır. Güneş kremi yerine de kullanılabilir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın