Post Image
240

40 Çeşit Baharat İçeren Demirhindi Şerbetinin Faydaları

40 Çeşit Baharat İçeren Demirhindi Şerbetinin Faydaları

Birçok fiziksel ve psikolojik sorunlara iyi gelen demirhindi şerbeti yüzyıllardır hastalıkların iyileşme sürecinde bir destek besin olarak kullanılmaktadır. İçinde 40 çeşit baharat barındıran bu şerbetin faydaları şöyledir;

Lif Bakımından Zengin

İçerisinde 40 farklı baharat bulunduğu ve bu nedenle 40 derde deva olduğu söylenen bu karışım lif açısından oldukça zengindir. Besleyici, serinletici bir etkisi olan demirhindi şerbetinin dışı baklagile içi ise hurmaya benzeyen demirhindi meyvesinden yapılacaktır.

C, E, B Vitaminlerini İçerir

Demirhindi şerbeti içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. C, E, B vitaminlerini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum minerallerini içermektedir.  Bu açılardan zengin olması nedeni ile dünya üzerindeki en değerli meyveler arasında gösterilmektedir.  Ayrıca demirhindi meyvesini sos, marmelat ve çorbalarda da kullanabilirsiniz. Demirhindi meyvesi kurutulmuş meyve olarak da tüketilebilir.

Kalp Hastalıkları Risklerini Azaltır

Demirhindi şerbeti tarçın, zencefil, zerdeçal, kakule, anason, rezene başta olmak üzere 40 farklı çeşit baharat kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu kadar çeşitli içerikleri olan bu karışım, özellikle depresyon sorunlarına, cinsel açıdan isteksizliğe, strese karşı oldukça faydalıdır. Stressiz bir yaşam ortaya çıkabilecek kalp risklerini de azaltmaktadır.

Demirhindi Şerbetinin Başlıca Faydaları

 • Kan şekerini dengeler,
 • Mide asidini azaltır,
 • Vücuttaki yağları yakar,
 • Enerji verir,
 • Kabızlığa karşı iyi gelir,
 • Kolesterol riskini azaltır,
 • Bronşit risklerini en aza indirir.

Demirhindi Şerbeti Evde Nasıl Hazırlanır?

Evde kolay bir şekilde hazırlanabilecek demirhindi şerbeti hazırlanırken şeker oranına dikkat edilmelidir. Özellikle bu karışımı hastalıklara karşı tüketme niyetiniz var ise şeker miktarını oranlayarak hazırlamalısınız.

Ortalama 170 gram demirhindi meyvesinin (aktarlardan edinebilirsiniz.) kabuklarını soyduktan sonra, 2 litre su içerisinde bir gece boyunca bekletiyoruz. Ertesi gün demirhindi meyveleri yumuşamış ve rengi değişmiş bir hal alır. Suyun içine, 1 adet çubuk tarçın, 1 adet zencefil, 1 adet zerdeçal ve 3 adet kabuksuz bir biçimde kakule ekliyoruz. Son olarak 2 yemek kaşığı miktarınca bal veya pekmez ekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Not olarak, bu tarz bir karışımı tüketmeden önce bir hekime başvurmalısınız. İçerisinde çok farklı besinler içerdiği için herhangi bir alerjiye veya rahatsızlığa yol açabilir.

BENZER YAZILAR

1 Yorum

  Seda Sarac

  Demirhindi şerbeti duyduğum en ilginç şerbet . Denemek lazım kulağa hoş geliyor. Sanırım baharatsız şekilde tarifinize uyarak ilerlemek en iyisi. Bir çok kişinin baharat alerjisi olabilir. Bunu bilen biriyle görerek yapmak baharat kullanacaksak o baharata alerjimiz olmadığından emin olmak gerekiyor. Bazı baharatlar birbiriyle etkileşime giriyor. Tanımak lazım kullandığımız ürünü.

  21 Haziran 2019 Cevapla

Bir cevap yazın