Post Image
360

2019 Platform Ayakkabı Modelleri

1980’li yılların modası olan platform topuklu ayakkabılar son yıllarda oldukça popülarite kazandı. Audrey Hepburn, Marilyn Monroe gibi ünlülerin de tercihleri arasında idi.

Platform Ayakkabı

Platform demek yere değen parmakların olduğu ayakkabı tabanının yere oturan kısmında yükseklik kullanılmasıdır. Stiletto, ya da diğer topuklu ayakkabılara göre topuk boyu daha yüksektir. Uzun bir elbise giyildiğinde gerektiğinde kullanılarak elbisenin uçları yere değmez. Böylece uzun ve tam bir görüntü sağlanır. Platform ayakkabının da her yükseklikte topuğu vardır. Boyu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin yerine getirilmesi hem ayak sağlığı açısından hem de giyilen elbisenin şık durması açısından önemlidir.

Platform Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Platform ayakkabı alırken rahat edileceğinden emin olunan topuk boyu seçilmelidir. Ayakkabının içerisinde en uzun ayak parmağınızla ayakkabının burnu arasında biraz da olsa mesafe olması, ayakkabının giyildiği süre boyunca rahatlık sağlayacaktır. Ayakkabı içerisinde sıkışmış bir ayak dolaşımı engeller ve şişlik oluşturabilir. Uzun bir elbise varsa ve yere değen parçalar da kestirilmek istenmiyor ise platform topuk kullanılabilir.

Hem de bacak boyu uzatılmış olacaktır. Ayak numarasına uygun ayakkabı seçmek, hem görüntü hem rahatlık açısından platform topuklu ayakkabı giyerken kolaylık sağlayacaktır. Platform topuk, boy avantajı sağladığından da kadınlar tarafından tercih edilen bir modeldir. İspanyol paça bir pantolon ya da elbisenin altında gizlenerek giyilebilir.

Platform Ayakkabı Modelleri

Platform ayakkabılarda önemli olan topuk modeli, boyu, ayakkabının yapıldığı kumaş ya da materyalin doğru seçilmesidir. İnce topuk ya da kalın topuk ayakkabı modelleri tercih edilmekte ve orta kalınlıkta topuk modeli artık demode modeller arasındadır. Son zamanlarda bilekten bağlamalı modeller kullanılmaktadır. Platform model terlikler de özellikle son birkaç yılda oldukça popüler hale gelmiştir.

Platform yalnızca abiye ayakkabıda kullanmaz. Aynı zamanda mantar dolgu topuklu ayakkabılarda, çizmelerde ya da bootielerde de platform kullanılabilir. Ayrıca ayakkabıda yere direkt teması olan bu bölge platform topuk sayesinde zeminle ayak arasında bir destek oluşturur. Böylece ayak için ortopedik bir rahatlık sağlanmış olur. Son zamanlarda platform spor ayakkabılarında da yer almaktadır.

       

 

Bir cevap yazın